# ACT WorkKeys Applied Math Level 3 Practice Test 2023 [PDF]

ACT WorkKeys Applied Math Level 3 Practice Test 2023 [PDF]: You can either test online or you can download a free printable pdf for better test prep. The ACT WorkKeys Applied Math Level 3 Practice Test is designed to help test-takers familiarize themselves with the types of questions and problem-solving techniques they may encounter on the actual WorkKeys Applied Math assessment. At Level 3, individuals demonstrate foundational math skills necessary for various entry-level jobs.

## ACT WorkKeys Applied Math Level 3 Practice Test

This practice test includes 35 multiple-choice questions (MCQ) with five answer options each. The questions cover a range of math concepts and workplace scenarios, designed to evaluate your ability to solve mathematical problems using whole numbers, fractions, decimals, and percentages, as well as basic algebra and geometry concepts.

 Test ACT WorkKeys Practice Test 2023 Subject Applied Math Level 3 Total Items 35 MCQs Answer/Explanation Available Printable PDF Available

Question 1: A worker is paid $18 per hour for their regular hours and$27 per hour for overtime. If they work 35 regular hours and 5 overtime hours, what is their total pay for the week?

A. $630 B.$675
C. $720 D.$765
E. $810 View Answer Answer: D.$765
(Regular pay = $18 × 35 =$630, Overtime pay = $27 × 5 =$135, Total pay = $630 +$135 = $765) Question 2: A store is offering a 20% discount on a dress originally priced at$120. What is the final price of the dress after applying the discount?

A. $24 B.$96
C. $100 D.$124
E. $144 View Answer Answer: B.$96
(Discount = $120 × 20% =$24, Final price = $120 –$24 = $96) Question 3: A recipe requires 48 fluid ounces of water. How many cups of water does this equal? (1 cup = 8 fluid ounces) A. 4 cups B. 6 cups C. 8 cups D. 10 cups E. 12 cups View Answer Answer: C. 8 cups (48 fluid ounces ÷ 8 fluid ounces/cup = 8 cups) Question 4: A recipe calls for 3 cups of flour to make 24 cookies. How many cups of flour are needed to make 48 cookies? A. 1.5 cups B. 3 cups C. 4.5 cups D. 6 cups E. 7.5 cups View Answer Answer: D. 6 cups (3 cups of flour for 24 cookies can be written as a proportion: 3/24 = x/48, where x is the amount of flour needed for 48 cookies. Solving for x: x = 3 × 48 ÷ 24 = 6 cups) Question 5: A rectangular garden has a length of 20 feet and a width of 15 feet. What is the area of the garden in square feet? A. 200 sq. ft. B. 275 sq. ft. C. 300 sq. ft. D. 400 sq. ft. E. 450 sq. ft. View Answer Answer: C. 300 sq. ft. (Area = length × width = 20 ft × 15 ft = 300 sq. ft.) Question 6: If a store sells 5 shirts for$100, how much would 3 shirts cost?

A. $30 B.$40
C. $50 D.$60
E. $70 View Answer Answer: D.$60
(Price per shirt = $100 ÷ 5 =$20, Cost of 3 shirts = $20 × 3 =$60)

Question 7: A 15% sales tax is applied to a $75 purchase. What is the total cost of the purchase including tax? A.$82.50
B. $84.75 C.$86.25
D. $90 E.$93.75

Answer: C. $86.25 (Sales tax =$75 × 15% = $11.25, Total cost =$75 + $11.25 =$86.25)

Question 8: A package weighs 3 pounds and 6 ounces. What is the weight of the package in ounces? (1 pound = 16 ounces)

A. 42 ounces
B. 48 ounces
C. 50 ounces
D. 54 ounces
E. 60 ounces

(Weight in ounces = (3 pounds × 16 ounces/pound) + 6 ounces = 48 ounces + 6 ounces = 54 ounces)

Question 9: A box of cereal has a serving size of 1.5 cups, and there are 12 servings in the box. How many cups of cereal are in the entire box?

A. 9 cups
B. 12 cups
C. 15 cups
D. 18 cups
E. 24 cups

(Total cups of cereal = 1.5 cups/serving × 12 servings = 18 cups)

Question 10: A rectangular room has a length of 12 feet and a width of 8 feet. What is the perimeter of the room in feet?

A. 20 feet
B. 32 feet
C. 40 feet
D. 48 feet
E. 96 feet

(Perimeter = 2 × (length + width) = 2 × (12 ft + 8 ft) = 2 × 20 ft = 40 ft)

Question 11: If 3 pounds of potatoes cost $1.50, how much would 9 pounds of potatoes cost? A.$3
B. $4.50 C.$5
D. $5.50 E.$6

Answer: B. $4.50 (Price per pound =$1.50 ÷ 3 = $0.50, Cost of 9 pounds =$0.50 × 9 = $4.50) Question 12: A car rental company charges a flat fee of$25 per day and an additional $0.15 per mile driven. If a customer rents a car for 3 days and drives 150 miles, what is the total cost of the rental? A.$57.50
B. $75 C.$82.50
D. $97.50 E.$112.50

Answer: C. $82.50 (Daily cost =$25 × 3 = $75, Mileage cost =$0.15 × 150 = $22.50, Total cost =$75 + $22.50 =$82.50)

Question 13: A recipe calls for 2 cups of milk for every 4 cups of flour. If you have 6 cups of flour, how many cups of milk will you need?

A. 1 cup
B. 2 cups
C. 3 cups
D. 4 cups
E. 5 cups

(Proportion: 2 cups of milk/4 cups of flour = x cups of milk/6 cups of flour, Solving for x: x = 2 × 6 ÷ 4 = 3 cups)

Question 14: A rectangular banner has a length of 10 feet and a width of 4 feet. What is the area of the banner in square feet?

A. 14 sq. ft.
B. 20 sq. ft.
C. 24 sq. ft.
D. 28 sq. ft.
E. 40 sq. ft.

(Area = length × width = 10 ft × 4 ft = 40 sq. ft.)

Question 15: A store sells a pack of 12 pens for $4.80. What is the cost of a single pen? A.$0.20
B. $0.30 C.$0.40
D. $0.50 E.$0.60

Answer: C. $0.40 (Cost per pen =$4.80 ÷ 12 = $0.40) Question 16: A train travels at a constant speed of 60 miles per hour. How far will the train travel in 2.5 hours? A. 100 miles B. 120 miles C. 140 miles D. 150 miles E. 180 miles View Answer Answer: D. 150 miles (Distance = speed × time = 60 mph × 2.5 hours = 150 miles) Question 17: A bakery sells a dozen donuts for$9. If a customer buys 4 dozen donuts, what is the total cost?

A. $18 B.$27
C. $36 D.$45
E. $54 View Answer Answer: C.$36
(Total cost = $9 × 4 =$36)

Question 18: A pair of shoes originally costs $120. During a sale, the price is reduced by 25%. What is the new price of the shoes? A.$75
B. $90 C.$105
D. $110 E.$135

Answer: B. $90 (Discount =$120 × 25% = $30, New price =$120 – $30 =$90)

Question 19:  A container holds 2 gallons of water. How many quarts of water does the container hold? (1 gallon = 4 quarts)

A. 4 quarts
B. 6 quarts
C. 8 quarts
D. 10 quarts
E. 12 quarts

(2 gallons × 4 quarts/gallon = 8 quarts)

Question 20: A paint mixture requires 5 parts of red paint to 2 parts of blue paint. If you have 6 parts of blue paint, how many parts of red paint do you need?

A. 10 parts
B. 12 parts
C. 14 parts
D. 15 parts
E. 16 parts

(5 parts red paint/2 parts blue paint = x parts red paint/6 parts blue paint, Solving for x: x = 5 × 6 ÷ 2 = 15 parts)

Question 21: A square has a side length of 6 inches. What is the perimeter of the square in inches?

A. 12 inches
B. 18 inches
C. 24 inches
D. 30 inches
E. 36 inches

(Perimeter = 4 × side length = 4 × 6 inches = 24 inches)

Question 22: A company pays its employees $18 per hour for the first 40 hours of work each week and time-and-a-half for any hours worked over 40. If an employee works 45 hours in a week, what is their total pay for the week? A.$720
B. $765 C.$810
D. $855 E.$900

Answer: C. $810 (Regular pay = 40 hours ×$18 = $720, Overtime pay = 5 hours ×$18 × 1.5 = $90, Total pay =$720 + $90 =$810)

Question 23: A delivery truck can carry 24 boxes at a time. If there are 80 boxes to be delivered, how many full trips will the truck need to make?

A. 3 trips
B. 4 trips
C. 5 trips
D. 6 trips
E. 7 trips

(Number of full trips = 80 boxes ÷ 24 boxes/trip = 3.33, which means 3 full trips and 1 partial trip; the question asks for full trips, so the answer is 3 trips)

Question 24: A customer received a 10% discount on an item that originally cost $80. How much did the customer pay for the item? A.$60
B. $68 C.$70
D. $72 E.$80

Answer: D. $72 (Discount =$80 × 10% = $8, Discounted price =$80 – $8 =$72)

Question 25: A recipe requires 2.5 liters of water. How many milliliters of water does this equal? (1 liter = 1,000 milliliters)

A. 250 milliliters
B. 500 milliliters
C. 2,000 milliliters
D. 2,500 milliliters
E. 3,000 milliliters

(2.5 liters × 1,000 milliliters/liter = 2,500 milliliters)

Question 26: A car travels 160 miles on 8 gallons of gas. How many miles can it travel on 12 gallons of gas?

A. 180 miles
B. 240 miles
C. 300 miles
D. 320 miles
E. 360 miles

(160 miles/8 gallons = x miles/12 gallons, Solving for x: x = 160 × 12 ÷ 8 = 240 miles)

Question 27: A circle has a diameter of 14 inches. What is the circumference of the circle? (Use π ≈ 3.14)

A. 28 inches
B. 44 inches
C. 49 inches
D. 56 inches
E. 62 inches

(Circumference = π × diameter = 3.14 × 14 inches ≈ 44 inches)

Question 28: A group of friends wants to split the cost of a $150 hotel room evenly among 5 people. How much does each person pay? A.$20
B. $25 C.$30
D. $35 E.$40

Answer: C. $30 (Cost per person =$150 ÷ 5 = $30) Question 29 A store sells apples for$1.20 per pound. If a customer buys 4 pounds of apples, what is the total cost?

A. $3.60 B.$4.80
C. $5.60 D.$6.40
E. $7.20 View Answer Answer: B.$4.80
(Total cost = $1.20 × 4 pounds =$4.80)

Question 30: A store is offering a 15% discount on all items. If a jacket originally costs $65, what is the price of the jacket after the discount? A.$50
B. $52.25 C.$55.25
D. $58.75 E.$62.50

Answer: C. $55.25 (Discount =$65 × 15% = $9.75, Discounted price =$65 – $9.75 =$55.25)

Question 31: A bag of sugar weighs 5 kilograms. How many grams does the bag of sugar weigh? (1 kilogram = 1,000 grams)

A. 500 grams
B. 1,000 grams
C. 2,000 grams
D. 3,000 grams
E. 5,000 grams

(5 kilograms × 1,000 grams/kilogram = 5,000 grams)

Question 32: A car can travel 450 miles on 15 gallons of gas. How many miles can the car travel on 25 gallons of gas?

A. 650 miles
B. 750 miles
C. 800 miles
D. 900 miles
E. 1,000 miles

(450 miles/15 gallons = x miles/25 gallons, Solving for x: x = 450 × 25 ÷ 15 = 750 miles)

Question 33: A rectangle has a length of 15 meters and a width of 4 meters. What is the area of the rectangle in square meters?

A. 30 sq. meters
B. 45 sq. meters
C. 60 sq. meters
D. 75 sq. meters
E. 90 sq. meters

(Area = length × width = 15 meters × 4 meters = 60 sq. meters)

Question 34: A store sells 3 types of candy bars: small, medium, and large. Small candy bars cost $0.50 each, medium candy bars cost$0.75 each, and large candy bars cost $1.25 each. If a customer buys 2 small, 3 medium, and 1 large candy bar, what is the total cost? A.$3.25
B. $3.75 C.$4.25
D. $4.75 E.$5.25

Answer: D. $4.75 (Total cost = (2 ×$0.50) + (3 × $0.75) + (1 ×$1.25) = $1.00 +$2.25 + $1.25 =$4.75)
Question 35: A customer buys a shirt that costs $12.50 and a pair of pants that costs$25.75. If the customer pays with a $50 bill, how much change will they receive? • A.$11.75
• B. $12.25 • C.$14.50
• D. $15.25 • E.$16.00
Answer: A. $11.75 (Change =$50 – ($12.50 +$25.75) = $50 –$38.25 = $11.75) Question 36: A store is offering a 15% discount on all items during a sale. If a jacket originally costs$85, what will be the discounted price?
A. $12.75 B.$72.25
C. $74.80 D.$76.50
E. $102.00 View Answer Answer: B.$72.25
(Discount = $85 * 15% =$12.75, Discounted price = $85 –$12.75 = \$72.25)